Biuletyn Informacji Publicznej Samorządu Województwa Podkarpackiego

Mapa strony

ZARZĄDZENIE NR 45/2025
MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
z dnia 12 maja 2025 r.

w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę

Na podstawie art. 2 pkt 1, art. 7 pkt 3, art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1135), Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1638), art. 772 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 2025 r. poz. 277 z późn. zm.) oraz art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2025 r., poz. 581) w uzgodnieniu z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” Pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz Zarządem Organizacji Zakładowej OPZZ „Konfederacja Pracy” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie,

zarządza się co następuje:

§1

Ustala się Regulamin wynagradzania pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stanowiący załącznik do zarządzenia.

§2

Traci moc Zarządzenie Nr 40/09 Marszałka Województwa Podkarpackiego z dnia 17 czerwca 2009 r. w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

§ 3

Zarządzenie podlega podaniu do wiadomości pracowników Urzędu poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu.

§ 4

Zobowiązuje się pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie do złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z treścią niniejszego zarządzenia, w terminie do dwóch tygodni od dnia jego zamieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej.

§ 5

Wykonanie Zarządzenia zleca się Sekretarzowi Województwa, Dyrektorowi Departamentu Organizacyjno-Prawnego.

§ 6

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób określony w § 3.

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA
WŁADYSŁAW ORTYL


Załącznik do Zarządzenia Nr 45/2025
Marszałka Województwa Podkarpackiego
z dnia 12 maja 2025 r. w sprawie 
ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników 
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatrudnionych 
na podstawie umowy o pracę

REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW
URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W RZESZOWIE
ZATRUDNIONYCH NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ

 
Definicje

§ 1

Ilekroć w treści Regulaminu jest mowa o:
  1. Regulaminie – należy przez to rozumieć Regulamin wynagradzania pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie;
  2. Ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych;
  3. Rozporządzeniu – należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych;
  4. Urzędzie lub pracodawcy – należy przez to rozumieć Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie;
  5. pracownikach – należy przez to rozumieć osoby zatrudnione u pracodawcy na podstawie umowy o pracę;
  6. Marszałku – należy przez to rozumieć Marszałka Województwa Podkarpackiego;
  7. Sekretarzu – należy przez to rozumieć Sekretarza Województwa Podkarpackiego, Dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego;
  8. Dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora departamentu, Dyrektora lub kierującego komórką organizacyjną o innej nazwie działającej na prawach departamentu.
Postanowienia ogólne

§ 2
  1. Regulamin określa zasady i warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania dodatków i innych świadczeń związanych z pracą pracowników Urzędu.
  2. Regulamin określa w szczególności:
    1. wymagania kwalifikacyjne pracowników,
    2. szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego;
    3. warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania nagród innych niż nagroda jubileuszowa;
    4. warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego i  dodatku specjalnego.

Cele i ogólne zasady wynagradzania

§ 3
  1. W Urzędzie stosuje się czasowy system wynagradzania.
  2. Wynagradzanie według zasad określonych w Regulaminie służy następującym celom:
    1. jest jednym z narzędzi zarządzania i motywowania pracowników do realizacji zadań i celów Urzędu;
    2. skłania do wzajemnej współpracy i rozwoju zawodowego, poszerzania treści pracy i podejmowania trudniejszych ról organizacyjnych;
    3. jest zapłatą za wykonaną pracę.
  1. W Urzędzie są respektowane poniższe zasady związane z kształtowaniem wynagrodzeń:
    1. zasady wynagradzania określone w Regulaminie są jawne;
    2. wysokość i zróżnicowanie płac mają zachęcać do efektywnej pracy;
    3. system wynagradzania wspiera etyczne i prospołeczne postawy i zachowania pracowników oraz służy eliminowaniu postaw nieetycznych i aspołecznych.
  1. Wynagrodzenia oferowane na zewnętrznym rynku pracy będą brane pod uwagę w takim stopniu, w jakim będzie to możliwe i celowe z uwagi na dostęp wiarygodnych informacji, na możliwości finansowe Urzędu oraz prowadzoną politykę kadrowo-płacową także związaną z dążeniem do unikania destabilizacji dochodów pracowników.
 
Szczegółowe warunki wynagradzania

§ 4

  1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych, ilości i jakości wykonywanej pracy oraz stażu pracy mającego znaczenie dla danego stanowiska.
  2. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w przepisach odrębnych.
  3. Pracownikowi może być przyznana nagroda, dodatek specjalny, dodatek funkcyjny na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.
  4. Kierowcy samochodu osobowego może być przyznane, za jego zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe. Wynagrodzenie ryczałtowe obejmuje poszczególne składniki wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej) i uwzględnia liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca.
  5. Dodatek funkcyjny, dodatek specjalny nie przysługują pracownikowi za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny oraz macierzyństwa, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
  6. Nagroda uznaniowa przysługuje pracownikowi za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny oraz macierzyństwa, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
 
Wymagania kwalifikacyjne

§ 5

Wymagania kwalifikacyjne pracowników niezbędne do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach określa załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.


Wynagrodzenie zasadnicze 

§ 6

  1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze ustalone w oparciu o tabele stanowiące załącznik nr 1 i 2 do niniejszego Regulaminu.
  2. Wynagrodzenie zasadnicze w stawce miesięcznej określa się w umowie o pracę.
  3. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustala się w pełnych dziesiątkach złotych.
  4. Zasady zaszeregowania, przeszeregowania i awansowania pracowników określa załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
 
Dodatek funkcyjny

§ 7

  1. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi na stanowisku kierowniczym. Dodatek funkcyjny przysługuje także pracownikowi na stanowisku nie kierowniczym, będącym głównym specjalistą oraz radcom prawnym i audytorom wewnętrznym.
  2. Wysokość dodatku funkcyjnego zależy od:
    1. poziomu kierowania;
    2. obciążenia pracą kierowniczą w relacji do innych osób zajmujących stanowiska kierownicze w Urzędzie na tym samym poziomie kierowania;
    3. zakresu i skali trudności koordynacji prac;
    4. złożoności zadań wynikających z zakresu czynności pracownika,
    5. wykonywania funkcji opiekuna pracowników skierowanych do służby przygotowawczej.
  1. Dodatek funkcyjny jest przyznawany w stawkach kwotowych. Stawki dodatku funkcyjnego dla danego stanowiska/ rodzaju stanowisk oraz maksymalne procentowe wartości dodatku funkcyjnego określone są w załącznikach nr 1 i 4 do niniejszego Regulaminu.
  2. Minimalna wysokość dodatku funkcyjnego wynosi 7% minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
  3. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikom za dni za które otrzymują wynagrodzenie.
 
Dodatek specjalny
 
§ 8
  1. Pracownik, któremu okresowo zwiększono obowiązki służbowe lub powierzono dodatkowe zadania o wysokim stopniu złożoności może otrzymać dodatek specjalny przyznany na czas określony nie dłuższy niż rok kalendarzowy z możliwością ponownego przyznania.
  2. Zwiększenie lub powierzenie dodatkowych obowiązków może wiązać się w szczególności z wykonywaniem pracy za nieobecnych współpracowników.
  3. Wysokość dodatku specjalnego nie może przekraczać 50% wynagrodzenia zasadniczego albo, w przypadku jeżeli pracownikowi przysługuje dodatek funkcyjny, 50% sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
  4. Dodatek specjalny może zostać cofnięty przed upływem okresu określonego w decyzji o przyznaniu dodatku, jeżeli ustały przyczyny uzasadniające jego przyznanie.
§ 9
 
  1. Podpisany przez Dyrektora wniosek o przyznanie dodatku specjalnego dla pracownika jest składany do Oddziału kadr i szkolenia.
  2. Formularz wniosku o przyznanie dodatku stanowi załącznik nr 5 do Regulaminu.
  3. Kierownik Oddziału kadr i szkolenia w terminie 7 dni roboczych dokonuje analizy formalnej wniosku. Wniosek jest przekazywany Sekretarzowi.
  4. Sekretarz w terminie 7 dni roboczych dokonuje analizy merytorycznej wniosku, który następnie jest przekazywany Marszałkowi.
  5. Marszałek lub w razie jego nieobecności Sekretarz zatwierdza wniosek lub odrzuca go w terminie 14 dni roboczych.
  6. Dodatek specjalny jest przyznawany pisemną decyzją pracodawcy, określającą uzasadnienie dla jego przyznania, okres na jaki jest przyznany oraz kwotę tego dodatku.
Nagrody
 
§10
 
  1. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia w Urzędzie tworzy się fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody uznaniowe dla pracowników, pozostający w dyspozycji Marszałka.
  2. Nagrody dla wszystkich pracowników mogą być przyznane za szczególne osiągnięcia zawodowe pracownika samorządowego i wypłacane w terminie Dnia Pracownika Samorządowego, Dnia Niepodległości 11 Listopada oraz na koniec roku kalendarzowego. Przy ustaleniu wysokości tych nagród wskazuje się kwotę minimalnej nagrody.
  3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach pracownikom mogą również zostać przyznane nagrody specjalne.
  4. Nagrody mają charakter uznaniowy i z tego tytułu nie przysługują pracownikom żadne roszczenia.
  5. Nagrodę mogą otrzymać pracownicy, którzy łącznie przepracowali w Urzędzie okres co najmniej 6 miesięcy. Do okresu tego nie zalicza się:
    1. urlopów bezpłatnych;
    2. nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy lub sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.
  1. Warunku o którym mowa w ust. 5 pkt 2 nie stosuje się w przypadku pracowników niezdolnych do pracy z powodu ciąży, przebywających na urlopach związanych z rodzicielstwem (z wyjątkiem urlopu wychowawczego), jeżeli niemożność przepracowania tego okresu wynikła z ww. powodów.
  2. Nagrody nie otrzymują pracownicy, którzy w roku kalendarzowym, w którym przyznawane są nagrody otrzymali karę porządkową, chyba że karę uznano za niebyłą.
  3. W przypadku pracowników, którzy zostali zatrudnieni w Urzędzie w drodze przeniesienia na podstawie art. 22 ustawy, warunek o którym mowa w ust. 5 uważa się za spełniony jeżeli ww. pracownicy posiadają na dzień ustalania listy nagrodzonych pracowników łącznie przepracowany okres 6 miesięcy w Urzędzie oraz w podmiocie z którego zostali przeniesieni, z uwzględnieniem ust. 5, 6 i 7.

§11
 
  1. Decyzję o przyznaniu, terminie wypłaty oraz kwocie nagród podejmuje Marszałek. Nagroda jest wypłacana w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
  2. Nagroda może być przyznana pracownikowi, w szczególności mając na względzie poniższe kryteria:
    1. godna naśladowania, wzorowa praca, podejmowanie inicjatyw i działań usprawniających organizację pracy na danym stanowisku;
    2. efektywne i terminowe wykonywanie przydzielonych obowiązków służbowych;
    3. samodzielność i kreatywność w wykonywaniu zadań oraz dyspozycyjność;
    4. wyjątkowa dbałość o mienie Urzędu i racjonalne gospodarowanie powierzonymi środkami finansowymi;
    5. poziom oceny okresowej pracownika;
    6. postawa etyczna pracownika oraz promowanie właściwej kultury Urzędu.
  1. Ustalenie wysokości nagrody przysługującej pracownikowi dokonuje się według następujących zasad:
    1. wydzielenia środków na nagrody dla pracowników poszczególnych departamentów dokonuje się przeliczając liczbę pracowników zatrudnionych w dniu podjęcia decyzji o wypłacie nagród przez kalkulacyjną kwotę nagrody przypadającą na jednego pracownika;
    2. Dyrektorzy przedkładają na piśmie Sekretarzowi propozycje przyznania nagród dla podległych pracowników, uwzględniając kryteria określone w ust. 2;
    3. propozycje Dyrektorów ostatecznie zatwierdza Sekretarz;
    4. wysokość nagrody dla dyrektorów, Skarbnika oraz Sekretarza ustala Marszałek,
    5. pracownik otrzymuje informację o przyznaniu nagrody albo o jej nieprzyznaniu wraz z uzasadnieniem nieprzyznania.
§12
 
  1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Marszałek może przyznać z własnej inicjatywy lub na wniosek Dyrektora pozytywnie zaopiniowany przez Sekretarza nagrodę specjalną pracownikowi lub grupie pracowników za szczególne osiągnięcia w pracy, w szczególności złożoność i skomplikowany charakter załatwianych spraw, inicjatywę i zaangażowanie w wykonywaniu przydzielonego zakresu czynności, wzorowe wykonywanie powierzonych zadań, w tym wykraczających poza zlecony zakres obowiązków.
  2. Wnioski o przyznanie ww. nagrody składane są do Marszałka. Wnioski te powinny być szczegółowo umotywowane.
  3. Wzór wniosku o przyznanie nagrody specjalnej stanowi załącznik nr 6 do niniejszego Regulaminu.


Załączniki:

  1. Załącznik_do_zasad_zaszeregowania.docx15.50 KB
  2. Załącznik_Nr_1_i_Nr_2_do_Regulaminu.docx35.89 KB
  3. Załącznik_Nr_3_do_Regulaminu_wynagradzania.docx17.54 KB
  4. Załącznik_Nr_4_Tabela_stawek_dodatku_funkcyjnego.docx16.88 KB
  5. Załącznik_nr_5_do_Regulaminu_wynagradzania.docx15.00 KB
  6. Załącznik_nr_6_do_Regulaminu_wynagradzania.docx13.83 KB

 

Herb Województwa Podkarpackiego

 

© Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax 17 850 17 01, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30
Kancelaria ogólna: poniedziałek 7:30 do 18:00, wtorek - piątek 7:30 do 15:30

 

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego

Polityka bezpieczeństwa | Ochrona Danych Osobowych | Cyberbezpieczeństwo | Koordynator ds. dostępności | Deklaracja dostępności | Mapa strony

Realizacja: Oddział ds. kreacji wizualnej i zarządzania serwisami internetowymi