Załącznik do uchwały Nr 442/9096/22
Zarządu Województwa Podkarpackiego
w Rzeszowie
z dnia 6 grudnia 2022 r.
UZASADNIENIE
w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu dokumentu pn.: „Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym”.
Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął działania zmierzające do opracowania dokumentu pn.: „Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym”, zwanym w skrócie „Strategią klimatyczną”. Dokument ten pozwoli wytyczyć politykę klimatyczną dla Samorządu Województwa Podkarpackiego, która ukierunkowana będzie na osiągnięcie zarówno celów unijnych jak i krajowych oraz regionalnych.
Na podstawie z art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2022 r. poz. 1029 z późn. zm.), organ opracowujący projekt dokumentu – programu, sporządza w formie pisemnej, stanowisko w sprawie potrzeby przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania środowisko, albo jej braku. Stanowisko wymaga uzasadnienia zawierającego informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 49.
Po analizie treści projektu dokumentu pn.: „Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym” i wcześniejszych jego założeń, uwzględniając uwarunkowania z art. 49 ustawy oraz fakt, że nie wyznacza on ram dla późniejszych realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, uznano, że projekt dokumentu nie podlega procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Przedmiotowy projekt dokumentu nie zalicza się do dokumentów, o których mowa w art. 46 ustawy.
W sprawie tej stanowisko przedstawił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który w piśmie z dnia 18 listopada 2022 r., znak: WOOŚ.410.1.86.2022.AP.4, potwierdził, że do wspomnianego wyżej projektu dokumentu, z uwagi na jego charakter i zakres działań, nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Realizacja postanowień danego projektu dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko
Opracowywany na szczeblu regionalnym projekt dokumentu pn.: Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym”, nie wyznacza ram dla późniejszych realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Nie będzie wskazywał tego typu przedsięwzięć, ani nie będą w nim analizowane konkretne inwestycje. Dokument nie będzie definiował inwestycji, które mają być realizowane w przyszłości. Nie będzie też określał inwestorów ani lokalizacji inwestycji. Będzie wskazywał kierunki przyszłych działań i cele stosowanych rozwiązań. Przyjęty kierunek działań sprzyjać będzie zmniejszaniu wrażliwości obszaru na zmiany klimatu poprzez wzrost efektywności wykorzystania lokalnego potencjału odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie zużycia energii i poprawę efektywności energetycznej obiektów. Działania określone w projekcie dokumentu skierowane będą na przeciwdziałanie i łagodzenie zmian klimatu poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę stopnia wykorzystania energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym, jak również konieczności zwiększania świadomości ekologicznej. Dokument ten ma przede wszystkim zapewnić właściwe zapisy w dokumentach, sporządzanych przez Województwo Podkarpackie w odniesieniu do przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian.
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA
WŁADYSŁAW ORTYL