Biuletyn Informacji Publicznej Samorządu Województwa Podkarpackiego

Mapa strony

Zgodnie z § 19 ust. 4 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego (Dz. U. z 2014  r., poz.868 ze zm.) w związku z egzaminem praktycznym przeprowadzanym w terminie 27 i 28 października 2023 r. Podkarpacka Komisja Egzaminacyjna Przewodników Górskich Beskidzkich podaje do wiadomości:

I. Główne punkty trasy egzaminacyjnej w dniach 27 i 28 października 2023 r.

27.10.2023 r. (piątek)

Rzeszów: Parking Urzędu Marszałkowskiego przy al. Ł. Cieplińskiego 4 (zbiórka 6.45, wyjazd 7.00).

Przejazd trasą: Rzeszów - Brzesko – Bochnia - Nowy Wiśnicz – Limanowa - Zalesie.

Przejście piesze: Zalesie – Modyń (1029 m – wieża widokowa) – Młyńczyska – przejazd do Łukowicy: przejście piesze: Łukowica – Skiełek (749 m – wieża widokowa) – Łukowica.

Przejazd przez Nowy Sącz, Grybów, Ropę i Uście Gorlickie do Zdyni (nocleg we własnym zakresie).

28.10.2023 r. (sobota)

Zbiórka 8.10, wyjazd 8.15    

Przejazd do miejscowości Wapienne trasą przez Małastów i Sękową.

Przejście piesze: Wapienne – Ferdel (648 m – wieża widokowa) – Folusz.

Zakończenie egzaminu w Foluszu. Przejazd trasą przez Jasło i Strzyżów do Rzeszowa. Po drodze przerwa na posiłek i ogłoszenie wyników.

Uwaga: egzamin odbędzie się na obszarze uprawnień przewodnika beskidzkiego określonym w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego.

II. Sposób oceniania poszczególnych rodzajów zadań egzaminacyjnych stosowany podczas przeprowadzania części praktycznej egzaminu:

W ramach części praktycznej Egzaminowany oceniany jest za 4 zadania – ocenie podlegać będzie:

1) Poprowadzenie grupy przez wskazany odcinek trasy pieszej, zgodnie ze wszystkimi zasadami prowadzenia turystów w terenie górskim, z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych, ewentualnych ograniczeń czasowych i innych, oraz zatrzymywanie się w wybranych miejscach w celu udzielanie stosownego komentarza i objaśnień, a w szczególności:

  1.  metodyka prowadzenia wycieczki.
  2.  znajomość zasad bezpieczeństwa poruszania się w terenie górskim (np. rodzaje zagrożeń występujących w górach, prowadzenie grupy w warunkach ekstremalnych, obszary o szczególnym ( sezonowym lub stałym), podwyższonym ryzyku zejścia lawin, szlaki sezonowo zamknięte.
  3.  znajomość zasad i umiejętność zachowania się w przypadkach awaryjnych (np. burza, mgła, objawy chorobowe w grupie itp.)
  4.  znajomość zasad postępowania w razie wypadku lub konieczności zorganizowania pierwszej pomocy w określonym miejscu na trasie pieszej górskiej (również
    z wykorzystaniem wyposażenia apteczki pierwszej pomocy)
  5.  umiejętność właściwego doboru pod względem zakresu tematycznego i stopnia ważności (szczegółowości) przekazywanych informacji (komentarza krajoznawczego) oraz odpowiednie   dostosowanie ich do istniejących ograniczeń czasowych, wynikających np. z długości prowadzonego odcinka trasy pieszej górskiej lub z innych okoliczności (np. warunków pogodowych).
  6.  orientacja w terenie, w tym umiejętność posługiwania się mapą, kompasem, GPS-esem
  7.  znajomość topografii terenu, w którym prowadzona jest trasa piesza górska, ze szczególnym uwzględnieniem nazw topograficznych (np. pasma, grzbiety, masywy, szczyty, przełęcze, doliny, hale i polany, wychodnie skalne oraz umiejętność ich omówienia)
  8. znajomość szlaków turystycznych na terenie Beskidów i innych pasm górskich objętych programem szkolenie, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków na obszarze, w którym przeprowadzany jest egzamin praktyczny.
  9.  znajomość hydrografii Beskidów i innych pasm górskich objętych programem szkolenia, ze szczególnym uwzględnieniem hydrografii terenu, na którym przeprowadzany jest egzamin praktyczny(rzeki, potoki, źródła, jeziora, stawy, obiekty hydrotechniczne).
  10.  znajomość i umiejętność prezentacji flory i fauny na trasie pieszej górskie, rzadkie gatunki, umiejętność omówienia piętrowego układu roślinności.
  11. znajomość problematyki z zakresu ochrony przyrody na obszarze objętym programem szkolenie, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki z zakresu ochrony przyrody na terenie, gdzie przeprowadzany jest egzamin praktyczny (parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000, rezerwaty biosfery, leśne kompleksy promocyjne i inne)
  12.  znajomość podstawowych informacji o pasmach górskich (zgodnie z programami szkoleń wymienionymi w Rozporządzeniu)

2) Opisanie wskazanej panoramy górskiej lub jej wyznaczonego fragmentu (zgodnie z metodyką) według podanego przez Komisję stopnia szczegółowości, ze szczególnym uwzględnieniem nazw topograficznych i hydrologii terenu.

3) Udzielenie odpowiedzi na pytania Komisji dotyczące przebiegu szlaku lub szlaków od miejsca, w którym aktualnie przebywa Egzaminowany (lub najbliższej okolicy) do miejsca docelowego na terenie uprawnień, wskazanego przez Komisję (całe Beskidy).

4) Wypowiedzi na tematy związane z Beskidami i innymi pasmami górskimi (zgodnie z programem szkolenia) np. hydrografia, środowisko przyrodnicze, topografia, zagospodarowanie turystyczne) - również podczas przejazdu trasą egzaminacyjną.

 

Za poprawną realizację zadania i udzielenie prawidłowych odpowiedzi oraz właściwych wypowiedzi, Egzaminowany otrzyma zaliczenie zadania. Za niepoprawną realizację zadania (nieprawidłowa odpowiedź, brak odpowiedzi, błędy w wypowiedziach), Egzaminowany nie otrzyma zaliczenia zadania. Zaliczenie lub brak zaliczenia za realizację każdego zadania, podlegać będzie uzgodnieniom przez wszystkich egzaminatorów i będzie oceną wspólną całego zespołu egzaminacyjnego. Egzamin zostanie uznany za zdany, jeśli za każde zadanie Egzaminowany otrzymał zaliczenie. Brak zaliczenia któregokolwiek z zadań skutkować będzie nie zdaniem części praktycznej egzaminu.

 

Herb Województwa Podkarpackiego

 

© Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax 17 850 17 01, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30
Kancelaria ogólna: poniedziałek 7:30 do 18:00, wtorek - piątek 7:30 do 15:30

 

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego

Polityka bezpieczeństwa | Ochrona Danych Osobowych | Cyberbezpieczeństwo | Koordynator ds. dostępności | Deklaracja dostępności | Mapa strony

Realizacja: Oddział ds. kreacji wizualnej i zarządzania serwisami internetowymi