Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (link do ustawy o odpadach) „Określone rodzaje odpadów przestają być odpadami, jeżeli na skutek poddania ich recyklingowi lub innemu odzyskowi spełniają:
- łącznie następujące warunki:
- przedmiot lub substancja mają zostać wykorzystane do konkretnych celów,
- istnieje rynek takich przedmiotów lub substancji lub popyt na nie,
- przedmiot lub substancja spełniają wymagania techniczne dla zastosowania do konkretnych celów oraz wymagania określone w przepisach, w szczególności dotyczących chemikaliów i produktów mających zastosowanie do danego przedmiotu lub danej substancji, i w normach mających zastosowanie do danego produktu,
- zastosowanie przedmiotu lub substancji nie prowadzi do negatywnych skutków dla życia, zdrowia ludzi lub środowiska;
- szczegółowe warunki utraty statusu odpadów, które są określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie ust. 1a, a jeżeli nie zostały określone w tych przepisach - w zezwoleniu na przetwarzanie odpadów.”
Przedmiot lub substancja, które przestały spełniać warunki, o których mowa powyżej są odpadami.
Przedmiot lub substancja, które utraciły status odpadów, do czasu gdy są po raz pierwszy:
- używane - w przypadku gdy nie zostały wprowadzone do obrotu lub wprowadzane do obrotu lub
- wprowadzone do obrotu
- powinny spełniać warunki utraty statusu odpadów, o których mowa w ust. 1.
Usankcjonowanie utraty statusu odpadów następuje w zezwoleniu na przetwarzanie odpadów. Link do strony: Zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Przepisy określające szczegółowe warunki utraty statusu odpadów:
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 715/2013 z dnia 25 lipca 2013 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy złom miedzi przestaje być odpadem na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (Dz. U. UE. L. z 2013 r. Nr 201, str. 14).
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1179/2012 z dnia 10 grudnia 2012 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy stłuczka szklana przestaje być odpadem na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (Dz. U. UE. L. z 2012 r. Nr 337, str. 31).
Rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z dnia 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (Dz. U. UE. L. z 2011 r. Nr 94, str. 2).
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 listopada 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego (Dz. U. poz. 2067).Departament Ochrony Środowiska
Oddział Gospodarki Odpadami
ul. Lubelska 4