Sprawozdania za 2021 rok, o których mowa w art. 9n, art. 9na, art. 9nb ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach są przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Zgodnie z zapisami art. 9q ww. ustawy wójt, burmistrz lub prezydent miasta roczne sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi przekazuje marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, przy czym sprawozdanie jest przekazywane za pośrednictwem BDO.
Sprawozdania za 2021 r. przedkładane do wójta, burmistrza, prezydenta miasta przez:
- podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości;
- podmiot prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), z wyłączeniem gminy;
- podmiot zbierający odpady komunalne, z wyłączeniem podmiotu prowadzącego PSZOK oraz podmiotu zbierającego odpady komunalne przyjmującego odpady komunalne od innego zbierającego odpady komunalne;
przekazuje się w terminie do dnia 31 stycznia 2022 r.
Roczne sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2021 rok wójt/burmistrz/prezydent miasta przekazuje w terminie do dnia 31 marca 2022 r.
W związku z zapisami art. 3b ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy są obowiązane osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Ww. poziom należy obliczyć zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczenia poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (Dz. U. z 2021 poz. 1530).
Ustawą z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2151) zmieniono definicję odpadów komunalnych, zgodnie z którą odpady komunalne nie obejmują odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Pomimo ww. zmiany definicji z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi z gospodarstw domowych postępuje się jak z odpadami komunalnymi.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż zapisy ustawowe nie określają obowiązku osiągania poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne w sprawozdaniach za 2021 rok za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) należy przedstawić informacje w zakresie masy ww. odpadów (jednakże bez obowiązku osiągania określonych poziomów ich recyklingu).
W sprawozdaniach za 2021 r. składanych za pośrednictwem BDO, na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nadal należy umieszczać informacje dotyczące osiągniętego poziomu ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Ww. poziom należy obliczyć zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (Dz. U. poz. 2412).
W związku z art. 14 ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw gmina ma obowiązek przekazania w sprawozdaniu za 2021 rok informacji na temat osiągniętego poziomu składowania odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych za 2020 r. i 2021 r.
Ww. poziom należy obliczyć zgodnie z zapisami art. 3b ust. 2b ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Obliczony poziom składowania [%] należy załączyć, jako dodatkowy plik w formacie pdf lub zip, o nazwie – Poziom składowania za 2020 i 2021, wybierając ostatni dział formularza sprawozdawczego DOKUMENTY i sekcję INNY DOKUMENT.
Jednostka odpowiedzialna: