Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2020 r. Oferty należy składać w terminie do 31 grudnia 2019 r.
OGŁOSZENIE
I. Rodzaj zadań konkursowych i wysokość środków przewidzianych na ich realizację
- W ramach konkursu przewiduje się realizację zadań mających na celu upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród społeczeństwa Województwa Podkarpackiego poprzez organizację imprez sportowych, w tym imprez sportowych w środowisku osób niepełnosprawnych.
- Na realizację zadań konkursowych planuje się przeznaczyć środki finansowe w wysokości 180 000 zł (słownie: sto osiemdziesiąt tysięcy złotych).
- W ramach konkursu nie będą dofinansowane zadania dotyczące organizacji zgrupowań i obozów sportowych, szkolenia sportowego oraz imprez sportowych organizowanych wyłącznie dla zawodników zrzeszonych w klubach sportowych.
- Maksymalna kwota dotacji wynosi 5 000,00 zł.
II. Warunki udziału w konkursie i najważniejsze terminy
- Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688 z późn. zm), prowadzących działalność pożytku publicznego, niedziałających w celu osiągnięcia zysku oraz których działalność statutowa jest zgodna z dziedziną zlecanego zadania.
- Realizacja zadania może być dokonana wyłącznie w ramach odpłatnej lub nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
- Oferent/Oferenci są zobowiązani do stosowania przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1). - Oferent nie jest zobowiązany do wniesienia finansowego wkładu własnego.
- Terminy konkursowe:
- nabór ofert – do 31 grudnia 2019 r.,
- przewidywany termin wyboru ofert – do 18 lutego 2020 r.,
III. Terminy i warunki realizacji zadań
- Konkurs obejmuje zadania, których realizacja rozpoczyna się nie wcześniej niż 1 marca 2020 r. i kończy nie później niż 15 grudnia 2020 r.
- Zmiana terminu i miejsca realizacji poszczególnych działań w ramach terminu realizacji zadania publicznego, o którym mowa w części III pkt 2 oferty nie wymaga aneksu do umowy. Zmiany, o których mowa w zdaniu pierwszym są możliwe po uprzednim pisemnym powiadomieniu Województwa.
- Dopuszcza się realizację działań niewymagających finansowania lub finansowanych z innych środków finansowych przed datą podpisania umowy.
- Wydatki ze środków pochodzących z dotacji mogą być ponoszone od dnia zawarcia umowy.
- W ramach dotacji mogą być finansowane koszty bezpośrednio związane z realizacją zadania publicznego tj.: wynajem obiektów, wynagrodzenie sędziów, opieka medyczna, obsługa techniczna, puchary, statuetki, medale, dyplomy, sprzęt sportowy.
- Wydatki planowane do poniesienia w ramach dotacji muszą być racjonalne, efektywne, przewidziane w ofercie i udokumentowane.
- Dokumentowanie wydatków winno odbywać się zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 24 września 1994 r. o rachunkowości.
- Dopuszcza się możliwość ponoszenia kosztów obsługi zadania publicznego bezpośrednio związanych z realizacją zadania do wysokości 5% dotacji (np. koszty księgowe, opłaty telekomunikacyjne, zakup materiałów biurowych, itp.).
- Dopuszcza się możliwość ponoszenia kosztów zakupu lub wynajmu sprzętu sportowego niezbędnego do realizacji zadania do wysokości 25% wartości dotacji.
- Dopuszcza się dokonywanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów, w taki sposób, że dana pozycja kosztu nie wzrośnie o więcej niż 25% pierwotnej wartości.
- Dokonywanie przesunięć, o których mowa w pkt. 10 nie wymaga aneksu do umowy, ale wymaga pisemnego uzasadnienia w treści sprawozdania.
- Jedna oferta może obejmować jedno zadanie, na które może zostać udzielona dotacja, niezależnie od liczby podmiotów zaangażowanych w realizację zadania.
- Zadanie musi być realizowane na terenie województwa podkarpackiego i powinno być skierowane do społeczności województwa podkarpackiego.
- Oferent nie jest zobowiązany do zawierania dodatkowych informacji dotyczących rezultatów realizacji zadania publicznego.
- Szczegółowe warunki realizacji dofinansowanych zadań określone zostaną w umowie
o realizację zadania publicznego. - Zadanie publiczne powinno być realizowane zgodnie ze złożoną ofertą i zawartą umową.
- Zadanie może być realizowane w partnerstwie publiczno-społecznym. Partner może zaangażować do zadania zasoby organizacyjne, techniczne, osobowe lub finansowe. Podział zadań i obowiązków między stronami musi być określony zarówno w ofercie, jak i umowie partnerskiej.
IV. Zasady składania ofert
- Ofertę należy wypełnić i złożyć na formularzu, którego wzór został określony w załączniku Nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U z 2018 r., poz. 2057).
- Oferta musi zawierać podpisy osób uprawnionych do składania oświadczeń woli zgodnie z odpisem Krajowego Rejestru Sądowego, ewidencji lub z innym dokumentem potwierdzającym status prawny podmiotu i umocowanie osób reprezentujących podmiot.
- Do oferty nie należy dołączać żadnych załączników.
- Podpisaną papierową wersję oferty można składać osobiście w Kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, al. Łukasza Cieplińskiego 4, lub przesłać na adres: Departament Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów z dopiskiem „Otwarty konkurs ofert w dziedzinie kultury fizycznej”. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oferta zostanie nadana w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.
- W czasie trwania naboru ofert, możliwe jest prowadzenie bieżących konsultacji.
- Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać w Departamencie Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, pod nr tel. 17 743 30 55 lub 17 743 30 66, kierując pytanie pocztą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w siedzibie Urzędu przy ul. Lubelskiej 4. Informacje o konkursie dostępne są również na stronie internetowej sport.wrotapodkarpackie.pl.
- Oferent może do konkursu złożyć maksymalnie dwie oferty,
- Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
V. Wkład własny niefinansowy
- W realizację zadania oferent może zaangażować wkład osobowy.
- Wkład osobowy – wartość pracy wykonywanej przez wolontariuszy oraz wartość pracy społecznej członków organizacji pod warunkiem przestrzegania następujących zasad:
- zakres, sposób i liczba godzin wykonywania pracy przez wolontariusza muszą być określone w pisemnym porozumieniu zawartym zgodnie z zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
- wolontariusz zobowiązany jest do prowadzenia na bieżąco karty pracy wraz z opisem wykonywanej pracy;
- wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanej pracy;
- kalkulacja wkładu pracy wolontariusza winna być dokonana w oparciu o stawki określone w pkt. 3;
- wyliczenie wartości pracy dokonuje się na podstawie faktycznego czasu pracy wolontariusza i stawki godzinowej.
3. Do wyceny wkładu osobowego należy przyjąć poniższe stawki godzinowe:
- prace techniczne i pomocnicze – 40 zł/dzień.,
- prace specjalistów i ekspertów – 100 zł/godz.
4. W ramach całkowitego kosztu zadania nie dopuszcza się wyceny wkładu rzeczowego.
VI. Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert
- Złożone oferty opiniowane będą przez komisję konkursową powołaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.
- Komisja podejmuje decyzje kolegialnie, dążąc w swoich pracach do osiągnięcia konsensusu.
- Jeśli konsensus jest niemożliwy, komisja podejmuje rozstrzygnięcia większością głosów obecnych członków komisji. W razie równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego komisji
- Komisja opiniuje oferty pod względem formalnym i merytorycznym.
- Ocena formalna dokonana zostanie przez członków komisji będących pracownikami Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu niezwłocznie po powołaniu komisji.
- Karta oceny formalnej stanowi załącznik nr 1 do ogłoszenia.
- Oferta zostaje odrzucona z powodu następujących błędów formalnych:
- złożenie oferty na niewłaściwym formularzu, innym niż określony w ogłoszeniu,
- złożenie oferty po terminie,
- złożenie oferty przez podmiot nieuprawniony.
- W przypadku błędów, uchybień lub braków w treści oferty oferent może poprawić ofertę lub złożyć uzupełnienie.
- Zakres błędów, uchybień i/lub braków zostanie wskazany pisemnie przez Przewodniczącego Komisji za pośrednictwem adresu poczty elektronicznej wskazanego w ofercie. Poprawa lub uzupełnienie oferty następuje w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wezwania.
- Niedokonanie lub niewłaściwe dokonanie poprawy i/lub uzupełnień powoduje pozostawienie oferty bez dalszego rozpatrzenia.
- Komisja może żądać od oferentów dodatkowych informacji i wyjaśnień dotyczących złożonych ofert.
- Po dokonaniu oceny formalnej wszystkich ofert sporządzona i opublikowana zostanie lista ofert, które zostały pozytywnie ocenione pod względem formalnym.
- Ocenie merytorycznej podlegają wyłącznie oferty ujęte na liście ofert pozytywnie ocenionych pod względem formalnym.
- W trakcie oceny merytorycznej każda oferta opiniowana jest indywidualne przez co najmniej dwóch członków komisji.
- Opiniowanie dokonywane jest na karcie oceny merytorycznej, która stanowi załącznik nr 2 do ogłoszenia.
- Ustala się następujące kryteria oceny merytorycznej wraz z punktacją odpowiadającą poszczególnym kryteriom.
Lp. |
Kryterium |
Punktacja |
1 |
Uzasadnienie potrzeby realizacji zadania Ocenie podlega opis zadania zawarty w części III pkt 3 oferty, w tym: wybór grupy docelowej, do której skierowane jest zadanie, sposób rekrutacji grupy docelowej, zidentyfikowane problemy grupy docelowej i sposób ich rozwiązania poprzez realizację zadania, a także sposób w jaki realizacja zadania wpływa na osiągnięcie celu publicznego jakim jest upowszechnianie kultury fizycznej w społeczeństwie województwa podkarpackiego. Ocenie podlega również spójność i logiczność poszczególnych działań zaplanowanych w związku z realizacją zadania w części III pkt 4 oferty. W przypadku uzyskania 0 pkt oferta zostaje odrzucona i nie podlega dalszej ocenie |
0-5 |
2 |
Efekty realizacji zadania Ocenie podlegać będą: dobór rezultatów, jakie oferent zamierza osiągnąć w związku z realizacją zadania w kontekście osiągnięcia celu publicznego, jakim jest upowszechnianie kultury fizycznej w społeczeństwie województwa podkarpackiego; · wykorzystanie rezultatów osiągniętych w trakcie realizacji danej oferty w dalszych działaniach organizacji; · sposób mierzenia rezultatów, które oferent zamierza osiągnąć (źródło weryfikacji/ pozyskania danych do pomiaru). |
0-10 |
3 |
Kalkulacja kosztów realizacji zadania publicznego Ocenie podlega przejrzystość kalkulacji oraz zasadność proponowanych kosztów w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uchybień – 0 pkt. |
5 |
4 |
Wkład własny finansowy Oceniany jest procentowy udział finansowego wkładu własnego w całkowitym koszcie realizacji zadania |
0-10% - 0 pkt. 11-20% - 1 pkt. 21-30% - 2 pkt. 31-40% - 3 pkt. 41-50% - 4 pkt. 51% i więcej - 5 pkt. |
5 |
Wkład osobowy Ocenie podlegać będzie liczba wolontariuszy zaangażowanych do obsługi zadania |
0-3 osób – 1 pkt 4-10 osób – 3 pkt ponad 11 osób – 5 pkt |
6 |
Doświadczenie oferenta Ocenie podlegać będzie: · dotychczasowe doświadczenie oferenta, zwłaszcza w zakresie, którego dotyczy zadanie publiczne objęte ofertą; · zasoby kadrowe, które oferent wykorzysta w związku z realizacją zadania; · dotychczasowa współpraca oferenta z Województwem, w tym rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia dotychczas otrzymanych środków. W przypadku niespełnienia żadnego z powyższych elementów kryterium – 0 pkt. |
5 |
- Oferta może uzyskać z oceny merytorycznej maksymalnie 35 punktów.
- Ocena punktowa oferty stanowi średnią arytmetyczną ocen dokonanych przez oceniających ofertę.
- O ostatecznej ocenie punktowej decyduje komisja w głosowaniu.
- Do dofinansowania mogą zostać wybrane tylko te oferty, które uzyskają minimum 50% punktów z oceny merytorycznej.
- Komisja konkursowa zatwierdza ocenę merytoryczną przygotowaną przez dwóch członków komisji, następnie wypracowuje stanowisko i przedstawia je Zarządowi Województwa Podkarpackiego w formie:
- listy ocenionych ofert z punktacją i proponowaną wysokością dotacji;
- listy ofert, którym nie rekomenduje udzielenia dotacji wraz z uzasadnieniem
z zastrzeżeniem, że decyzja o zatwierdzeniu listy ofert rekomendowanych do otrzymania dotacji zapada w obecności co najmniej połowy członków komisji.
- Komisja może zaproponować przesunięcia w ramach budżetu oferty lub niższą niż wnioskowana kwotę dofinansowania w przypadku zidentyfikowania kosztów, które uzna za niekwalifikowalne, nieuzasadnione lub zawyżone w porównaniu ze stawkami rynkowymi.
- Punktowa wartość oceny nie wpływa na wysokość dotacji ofert przeznaczonych do dofinansowania.
- Decyzję o udzieleniu dotacji podejmuje Zarząd Województwa Podkarpackiego w drodze uchwały.
- W przypadku przesunięć w ramach budżetu oferty lub udzielenia dotacji w kwocie innej niż wnioskowana, Oferent zobowiązany jest do aktualizacji oferty w tym zakresie.
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy.
- Ramowy wzór umowy określa załącznik nr 3 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
VII. Informacja o zrealizowanych zadaniach publicznych 2018 i 2019 roku.
Lp. |
Rok |
Środki przeznaczone na realizację zadania publicznego |
Liczba podmiotów, którym udzielono dotacje |
1 |
2018 |
153.992 zł |
51 |
2 |
2019 |
227.270 zł |
41 |
Dokumenty do pobrania:
1. Ogłoszenie otwartego konkursu ofert...
4. Wzór oferty